Skip to content

3308 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block321.02
Lot33
QualifierC0008
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-2BR II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage884
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
75%
Improvement Value:$5,000
25%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,439+3.1%
2024$2,366+3.3%
2023$2,289+0.1%
2022$2,286+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,267
DeedBook 3876, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1990