Skip to content

407 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 7, 2023

Property Information

Block321.02
Lot4
QualifierC0007
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class10
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 19157, Page 1518

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$152,165

To:

DeedBook 375, Page 195