Skip to content

805 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block321.02
Lot8
QualifierC0005
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6740, Page 378

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 5493, Page 166Recorded5/16/2005

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4964, Page 221

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4776, Page 785

Property Sale

Sale
$145,825
DeedBook 3757, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1988