Skip to content

806 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block321.02
Lot8
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class10
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

To:

DeedBook 19071, Page 1627

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 18957, Page 138Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6097, Page 234Recorded10/19/2009

Property Sale

Sale
$149,700
DeedBook 3758, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1988