Skip to content

807 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block321.02
Lot8
QualifierC0007
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$383,000

To:

DeedBook 19563, Page 1268

Property Sale

Sale
$229,900

To:

DeedBook 5245, Page 683

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 4843, Page 360

Property Sale

Sale
$160,200
DeedBook 3755, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1988