Skip to content

23 Kentisbury CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 8, 2005

Property Information

Block321.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class---
DescriptionSUSSEX
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,654
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$111,600
76%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,876+3.1%
2024$17,343+3.3%
2023$16,781+0.1%
2022$16,758+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,654DeedBook 5547, Page 87

Property Sale

Sale
$249,615
DeedBook 3969, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1992