Skip to content

7 Kentisbury CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block321.03
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class10
DescriptionBERWICK
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,398
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$100,100
74%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,474+3.1%
2024$15,982+3.3%
2023$15,465+0.1%
2022$15,443+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$512,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 6667, Page 290Recorded3/4/2015

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 4202, Page 420

Property Sale

Sale
$230,440
DeedBook 3952, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1991