Skip to content

31 Aldingham CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1990

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block321.03
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class10
DescriptionNEW CASTLE
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,072+3.1%
2024$16,562+3.3%
2023$16,026+0.1%
2022$16,003+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,596DeedBook 4751, Page 798

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 4139, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1990