Skip to content

25 Aldingham CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1991

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block321.03
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class---
DescriptionFOXBORO 2AG
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,494
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$98,600
74%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,291+3.1%
2024$15,805+3.3%
2023$15,293+0.1%
2022$15,272+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

To:

DeedBook 18502, Page 1797

Property Sale

Sale
$230,450
DeedBook 3909, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1991