Skip to content

15 Aldingham CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 24, 2010

Property Information

Block321.03
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class---
DescriptionYORK
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,992
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$99,700
74%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,425+3.1%
2024$15,935+3.3%
2023$15,419+0.1%
2022$15,398+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 6136, Page 587Recorded3/2/2010

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 4107, Page 1

Property Sale

Sale
$224,805
DeedBook 4026, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1992