Skip to content

11 Hyde Park DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1995

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block321.03
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4404

Building Details

Building Class10
DescriptionBRADFORD
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,600
73%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,803+3.1%
2024$15,332+3.3%
2023$14,835+0.1%
2022$14,815+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

DeedBook 19219, Page 757

Property Sale

Sale
$259,942

To:

DeedBook 4279, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1995