Skip to content

17 Edinburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block321.03
Lot49
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4404

Building Details

Building Class---
DescriptionBRADFORD
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,177
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$90,700
72%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,328+3.1%
2024$14,870+3.3%
2023$14,389+0.1%
2022$14,369+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$795,000

To:

DeedBook 19487, Page 1507

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,177DeedBook 17188, Page 1697Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft2,177DeedBook 17002, Page 1914NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$235,235

To:

DeedBook 4317, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1996