Skip to content

1 Aldingham CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block321.03
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class---
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,168
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$97,700
74%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,181+3.1%
2024$15,698+3.3%
2023$15,190+0.1%
2022$15,169+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,168DeedBook 4675, Page 864

Property Sale

Sale
$253,500
DeedBook 4498, Page 609

Property Sale

Sale
$207,378
DeedBook 4010, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1992