Skip to content

35 Kentisbury CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block321.03
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class---
DescriptionBERWICK
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,398
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
24%
Improvement Value:$105,500
76%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,889+3.1%
2024$16,385+3.3%
2023$15,854+0.1%
2022$15,832+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,398DeedBook 5342, Page 56

Property Sale

Sale
$263,515
DeedBook 4042, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1992