Skip to content

10 Kentisbury CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$238,750
Last Sale Date
Jun 11, 1999

Property Information

Block321.05
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4403

Building Details

Building Class---
DescriptionHAVERFORD
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
31%
Improvement Value:$77,900
69%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+3.1%
2024$13,356+3.3%
2023$12,924+0.1%
2022$12,906+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$238,750

To:

Sq Ft1,828DeedBook 4653, Page 735

Property Sale

Sale
$195,200
DeedBook 3971, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1992