Skip to content

7 Plum Tree CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block321.07
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4404

Building Details

Building Class---
DescriptionCYPRESS
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,465
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$110,900
76%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,791+3.1%
2024$17,260+3.3%
2023$16,701+0.1%
2022$16,678+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,465DeedBook 5882, Page 473

Property Sale

Sale
$279,142
DeedBook 4322, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1996