Skip to content

9 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2021

Property Information

Block321.08
Lot1
QualifierC0005
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1960-B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,966
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$88,200
82%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+3.1%
2024$12,800+3.3%
2023$12,386+0.1%
2022$12,368+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 6739, Page 434Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$199,384

To:

DeedBook 4366, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1996