Skip to content

22 Ardmore PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block321.08
Lot4
QualifierC0002
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1480-A
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,728
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
21%
Improvement Value:$75,400
79%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,633+3.1%
2024$11,286+3.3%
2023$10,920+0.1%
2022$10,905+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5970, Page 557

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5342, Page 330

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 4773, Page 800

Property Sale

Sale
$173,873
DeedBook 4368, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1996