Skip to content

59 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block321.08
Lot7
QualifierC0003
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1900-B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,914
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
19%
Improvement Value:$85,200
81%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828+3.1%
2024$12,445+3.3%
2023$12,042+0.1%
2022$12,025+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft1,914DeedBook 4850, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1997