Skip to content

71 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block321.08
Lot8
QualifierC0002
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1900-B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,914
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
20%
Improvement Value:$80,900
80%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304+3.1%
2024$11,936+3.3%
2023$11,550+0.1%
2022$11,534+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 19905, Page 882

Property Sale

Sale
$413,500

To:

Sq Ft1,914DeedBook 5886, Page 872

Property Sale

Sale
$413,500

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 5886, Page 872Recorded10/31/2007

Property Sale

Sale
$199,500

To:

DeedBook 4679, Page 843

Property Sale

Sale
$183,615

To:

DeedBook 4470, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1997