Skip to content

77 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block321.08
Lot8
QualifierC0005
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class10
DescriptionTH 1900-C
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,914
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
20%
Improvement Value:$81,300
80%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,353+3.1%
2024$11,984+3.3%
2023$11,596+0.1%
2022$11,580+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

To:

DeedBook 19176, Page 1925

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 5154, Page 480

Property Sale

Sale
$181,852

To:

Property Built

Built

Year Built: 1997