Skip to content

18 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$328,650
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block321.09
Lot10
QualifierC0005
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1900-C
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,914
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
19%
Improvement Value:$85,300
81%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840+3.1%
2024$12,457+3.3%
2023$12,054+0.1%
2022$12,037+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$328,650

To:

Sq Ft1,914DeedBook 17367, Page 654

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5611, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1996