Skip to content

12 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block321.09
Lot11
QualifierC0002
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1480-D
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,728
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$64,700
76%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+3.1%
2024$10,020+3.3%
2023$9,696+0.1%
2022$9,682+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6490, Page 703Recorded9/10/2013

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5933, Page 91Recorded4/4/2008

Property Sale

Sale
$160,867
DeedBook 4417, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1996