Skip to content

86 Pennsbury WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block321.09
Lot5
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4406

Building Details

Building Class---
DescriptionTH 1960-A
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,966
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
22%
Improvement Value:$70,900
78%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,084+3.1%
2024$10,753+3.3%
2023$10,405+0.1%
2022$10,391+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 6558, Page 99Recorded4/4/2014

Property Sale

Sale
$181,911

To:

DeedBook 4453, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1997