Skip to content

2006 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block321.10
Lot20
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF 1320U
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,228
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$44,400
75%
Total Assessment$59,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,243+3.1%
2024$7,027+3.3%
2023$6,800+0.1%
2022$6,790+1.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6923, Page 546

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5484, Page 59

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5380, Page 176

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4910, Page 419

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4801, Page 18

Property Sale

Sale
$110,150
DeedBook 4405, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1997