Skip to content

506 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$94,902
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block321.10
Lot5
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-860B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage812
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
94%
Improvement Value:$1,200
6%
Total Assessment$21,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,585+3.1%
2024$2,508+3.3%
2023$2,427+0.1%
2022$2,423+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$94,902

To:

Sq Ft812DeedBook 17389, Page 1036

Property Sale

Sale
$92,354
DeedBook 6419, Page 732

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4689, Page 748

Property Sale

Sale
$53,264
DeedBook 4347, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1996