Skip to content

507 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$90,374
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block321.10
Lot5
QualifierC0007
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-860L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage812
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
94%
Improvement Value:$1,200
6%
Total Assessment$21,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,585+3.1%
2024$2,508+3.3%
2023$2,427+0.1%
2022$2,423+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$90,374

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 17377, Page 1742Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$53,858
DeedBook 4498, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1996