Skip to content

901 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$125,469
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block321.10
Lot9
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-860L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage812
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
94%
Improvement Value:$1,200
6%
Total Assessment$21,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,585+3.1%
2024$2,508+3.3%
2023$2,427+0.1%
2022$2,423+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,469

To:

Sq Ft812DeedBook 19373, Page 1329

Property Sale

Sale
$92,545

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 6952, Page 15Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$91,312

To:

Sq Ft812DeedBook 6273, Page 787

Property Sale

Sale
$52,950

To:

Sq Ft812

Property Sale

Sale
$52,950

To:

Sq Ft812DeedBook 4370, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1996