Skip to content

903 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$94,354
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block321.10
Lot9
QualifierC0003
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-860B
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage812
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
94%
Improvement Value:$1,200
6%
Total Assessment$21,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,585+3.1%
2024$2,508+3.3%
2023$2,427+0.1%
2022$2,423+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$94,354

To:

Sq Ft812DeedBook 17247, Page 243

Property Sale

Sale
$86,562
DeedBook 5999, Page 496

Property Sale

Sale
$52,950
DeedBook 4372, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1996