Skip to content

18 Primrose LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$366,883
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block321.15
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionCASTLEWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,812
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
28%
Improvement Value:$121,300
72%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,547+3.1%
2024$19,934+3.3%
2023$19,288+0.1%
2022$19,261+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$366,883

To:

Sq Ft2,812DeedBook 4662, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1999