Skip to content

10 Primrose LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block321.15
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class10
DescriptionGRANDWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,489
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
26%
Improvement Value:$137,800
74%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,705+3.1%
2024$22,027+6.7%
2023$20,650+0.1%
2022$20,622+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,489DeedBook 6436, Page 216

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft3,489DeedBook 5976, Page 874NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/20/2008

Property Sale

Sale
$428,345
DeedBook 4606, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1999