Skip to content

15 Primrose LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block321.16
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionEAGLEWOOD 2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,033
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
27%
Improvement Value:$127,400
73%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,279+3.1%
2024$20,643+3.3%
2023$19,975+0.1%
2022$19,947+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$811,000

To:

DeedBook 18687, Page 572

Property Sale

Sale
$353,000

To:

DeedBook 4626, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1999