Skip to content

3 Primrose LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$401,505
Last Sale Date
Dec 16, 1998

Property Information

Block321.16
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionKINGWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,119
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
27%
Improvement Value:$128,200
73%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,400+3.1%
2024$20,762+3.3%
2023$20,089+0.1%
2022$20,061+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$401,505

To:

Sq Ft3,119DeedBook 4590, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1998