Skip to content

6 Ivy TerEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block321.16
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionCEDARWOOD 2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,752
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$122,000
72%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,791+3.1%
2024$20,170+3.3%
2023$19,517+0.1%
2022$19,490+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

To:

DeedBook 19815, Page 400

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,752DeedBook 17304, Page 807

Property Sale

Sale
$345,524

To:

DeedBook 4601, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1999