Skip to content

3 Ivy TerEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block321.17
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionCASTLEWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,759
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
28%
Improvement Value:$121,500
72%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,486+3.1%
2024$19,874+3.3%
2023$19,231+0.1%
2022$19,204+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,759DeedBook 5884, Page 1

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 4781, Page 804

Property Sale

Sale
$372,079
DeedBook 4615, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1999