Skip to content

5 Lavender WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block321.17
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionCHESTERFIELD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,854
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
30%
Improvement Value:$121,900
70%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,144+3.1%
2024$20,513+3.3%
2023$19,849+1.2%
2022$19,604+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$367,550
DeedBook 4606, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1999