Skip to content

2 Lavender WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$853,000
Last Sale Date
Feb 26, 2022

Property Information

Block321.18
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class10
DescriptionCHESTERFIELD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,878
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$128,600
72%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,778+3.1%
2024$21,128+3.3%
2023$20,444+0.1%
2022$20,416+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$853,000

To:

DeedBook 18855, Page 1107

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,878DeedBook 17054, Page 1464Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$408,433

To:

DeedBook 4757, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1999