Skip to content

5 Hemlock CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2014

Property Information

Block321.18
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionGRANDWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,388
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
28%
Improvement Value:$129,000
72%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,766+3.1%
2024$21,117+3.3%
2023$20,433+0.1%
2022$20,404+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$429,350
DeedBook 4659, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1999