Skip to content

17 Autumn LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$355,950
Last Sale Date
Mar 17, 1999

Property Information

Block321.18
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class10
DescriptionCASTLEWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,812
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
27%
Improvement Value:$124,100
73%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,730+3.1%
2024$20,111+3.3%
2023$19,460+0.1%
2022$19,433+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,950

To:

Sq Ft2,812DeedBook 4621, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1999