Skip to content

5 Autumn LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block321.18
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class10
DescriptionKINGWOOD 2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,057
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
27%
Improvement Value:$126,400
73%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,010+3.1%
2024$20,383+3.3%
2023$19,723+0.1%
2022$19,696+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

To:

Sq Ft3,057DeedBook 17029, Page 1333

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4794, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1998