Skip to content

3 Autumn LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Price
$390,017
Last Sale Date
Jan 20, 2000

Property Information

Block321.18
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class10
DescriptionKINGWOOD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,109
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
25%
Improvement Value:$136,700
75%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,278+3.1%
2024$21,613+7.9%
2023$20,032+0.1%
2022$20,004+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,017

To:

Sq Ft3,109DeedBook 4740, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 2000