Skip to content

1 Autumn LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block321.18
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class10
DescriptionBRENTWOOD 2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
28%
Improvement Value:$116,900
72%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,803+3.1%
2024$19,212+3.3%
2023$18,590+0.1%
2022$18,564+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 18429, Page 1356

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 18429, Page 1356Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 18155, Page 1747NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$340,546

To:

DeedBook 4728, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1999