Skip to content

17 Fern RoadEast Brunswick, NJ 08816

Built 2020

Last Sale Price
$1,263,504
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block321.18
Lot39.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4400

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,687
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
19%
Improvement Value:$240,200
81%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,155+3.1%
2024$35,076+3.3%
2023$33,940+427.4%
2022$6,436+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,263,504

To:

DeedBook 18305, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 17638, Page 908