Skip to content

2 Hemlock CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$359,850
Last Sale Date
May 6, 1999

Property Information

Block321.18
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4409

Building Details

Building Class---
DescriptionCHESTERFIELD
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,801
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
28%
Improvement Value:$123,500
72%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,913+3.1%
2024$20,288+3.3%
2023$19,632+0.1%
2022$19,604+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,850

To:

Sq Ft2,801DeedBook 4641, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1998