Skip to content

24 Berkshire WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jul 23, 2012

Property Information

Block321.20
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4407

Building Details

Building Class---
DescriptionEATON
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,402
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$100,200
74%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,486+3.1%
2024$15,994+3.3%
2023$15,476+0.1%
2022$15,455+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$512,500

To:

Sq Ft2,402DeedBook 6372, Page 748

Property Sale

Sale
$605,670
DeedBook 5650, Page 748

Property Sale

Sale
$270,022
DeedBook 4591, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1998