Skip to content

57 Berkshire WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block321.21
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4408

Building Details

Building Class---
DescriptionCONCORD
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,068
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$84,500
71%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,572+3.1%
2024$14,137+3.3%
2023$13,679+0.1%
2022$13,660+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

To:

DeedBook 19617, Page 1429

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 5381, Page 82Recorded9/9/2004

Property Sale

Sale
$243,364

To:

DeedBook 4590, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1998