Skip to content

37 Park Knoll DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block321.21
Lot46
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4407

Building Details

Building Class---
DescriptionEATON 2BG
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage2,402
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,072+3.1%
2024$16,562+3.3%
2023$16,026+0.1%
2022$16,003+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,402DeedBook 17513, Page 1011

Property Sale

Sale
$271,517
DeedBook 4482, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1998