Skip to content

35 Sandalwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block322.01
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,612
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
29%
Improvement Value:$91,900
71%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,730+3.1%
2024$15,261+3.3%
2023$14,767+0.1%
2022$14,746+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 18969, Page 139Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$226,000

To:

DeedBook 4365, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1973