Skip to content

442 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block322.01
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,524
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
33%
Improvement Value:$80,800
67%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,645+3.1%
2024$14,208+3.3%
2023$13,748+0.1%
2022$13,729+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,524DeedBook 6409, Page 74

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 5653, Page 857NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/11/2006

Property Built

Built

Year Built: 1973