Skip to content

313 New Brunswick AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block322.01
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,596
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$71,100
67%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,938+3.1%
2024$12,552+3.3%
2023$12,145+0.1%
2022$12,128+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6527, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1960